از کجا بفهمم زمان تعویض لاستیک‌ های ماشین فرا رسیده است؟

چرخ‌های خودرو از اعضای اصلی آن هستند که بیشتر وزن خودرو و سرنشینان را تحمل می‌کنند. بنابراین طبیعی است که بعد از مدتی فرسوده شده و نیاز به تعویض داشته باشند. از آنجا که هزینه تعویض تایرهای خودرو ممکن است برای برخی از راننده‌ها زیاد باشد، برخی از افراد همواره زمان تعویض لاستیک‌ های خودرو را عقب می‌اندازند.

اما تعویض تایرها همیشه به همین سادگی نیست که لاستیک‌های قدیمی را درآورده و لاستیک‌های جدید را جایگزین کرد. تعویض لاستیک‌ها شرایط خاص خود را دارد که اگر رعایت کنید، هزینه‌های کمتری را متحمل خواهید شد. آیا می‌دانید چه زمانی باید چرخ‌های خودروی خود را عوض کنید؟ بهترین زمان برای تعویض لاستیک ‌های خودرو چه وقتی است؟ چگونه می‌توان میزان فرسودگی خودرو را به حداقل رساند؟

برای اطلاع از بهترین زمان برای تعویض لاستیک خودرو با این مقاله از یدکی مارکت همراه باشید. یدکی مارکت، دنیایی از اطلاعات محصولات مختلف است که می‌تواند زندگی را برای شما آسان‌تر کند.

از کجا بفهمیم باید لاستیک‌ها را عوض کنیم؟

از کجا بفهمم زمان تعویض لاستیک‌ های ماشین فرا رسیده است؟

توجه به هر نشانه و صدایی و جدی گرفتن آن، از وظایف مهم و همیشگی یک راننده است، انحراف خودرو از مسیر مستقیم و یا اصطلاحا کشیده شدن آن به یک سمت، لغزش هنگام رانندگی، صداهای مختلف حین ترمزگیری و یا سرعت زیاد، چراغ‌های رو به روی راننده، آمپرهای مختلف بزنین و درجه آب و… همگی از اطلاعات و علائمی هستند که یک راننده باید همیشه متوجه آنها باشد.

اگر هر یک از علائم زیر را در خودروی خود ملاحظه کردید، بدانید که زمان تعویض لاستیک‌ های خودرو فرا رسیده و شما باید هر چه سریع‌تر، آنها را عوض کنید.

۱. بررسی عمق آج‌های لاستیک خودرو

آج‌های لاستیک اهمیت زیادی برای ترمزگیری و کیفیت حرکت خودروی شما دارند. آنها با افزایش اصطکاک لاستیک و زمین، امنیت شما را تا مقصد تضمین خواهند کرد. همچنین فرو رفتگی‌هایی که باعث تشکیل آج‌های لاستیک شده‌اند، اجسام زبری که باعث پنچر یا پاره شدن لاستیک می‌شوند را در خود گیر می‌اندازند. بنابراین از هر نظر، وجود این آج‌ها برای خودروی شما اهمیت زیادی خواهد داشت.

بنابراین یکی از علائم اصلی فرسودگی تایرها، از بین رفتن آج‌ها یا کم عمق شدنشان است. عمق آج‌های لاستیک شما و مناسب بودن یا نبودنشان را یک آپاراتی به راحتی می‌تواند تشخیص دهد. این عمق هرگز نباید به کمتر از ۱.۶ میلی متر برسد. به شما توصیه می‌کنیم که حتما قبل از اقدام به رانندگی در جاده‌های لیز و بارانی، حتما آج لاستیک‌های خود را بررسی کنید. چرا که این آج‌ها از سر خوردن خودروی شما جلوگیری خواهد کرد.

۲. خطوط موجود روی سطح لاستیک

وجود خط‌هایی که بر جهت آج‌های لاستیک عمود هستند، به شما ثابت می‌کند که آیا زمان تعویض لاستیک‌ ها فرا رسیده است یا خیر. البته لاستیک‌های جدید اخیرا دارای خصوص نمایشگر استهلاک هستند که به سادگی میزان فرسودگی لاستیک را به راننده نشان می‌دهد. این خطوط در لاستیک‌های نو قابل شناسایی نیستند و نامرئی هستند. اما زمانی که لاستیک به حد فرسودگی خود نزدیک‌تر شود، شناسایی این خطوط نیز راحت‌تر خواهد شد.

اگر بیشتر از دو خط از این خطوط را بر لاستیک خودروی خود مشاهده کردید، بدانید که لاستیک خودروی شما بیش از حد فرسوده شده می‌ممکن است خطرات احتمالی زیادی را برایتان به دنبال داشته باشد. معمولا چنین لاستیک‌هایی اگر از یک مسیر برفی یا گِلی عبور کنند، رد لاستیک‌هایشان به راحتی قابل تشخیص است. اگر لاستیک‌های خودروی شما قدیمی است و چنین خطوطی ندارد، می‌توانید خودتان عمق آج‌ها را اندازه بگیرید.

۳. ترک خوردن دیواره لاستیک

اگر لاستیک تغییر رنگ دهد یا دیواره آن شروع ب ترک زدن کند، باید سریعا برای تعویض لاستیک اقدام کرد. همیشه فرسودگی لاستیک به کمک آج‌ها مشخص نمی‌شوند. بنابراین علاوه بر چک کردن آج‌ها، باید دیواره لاستیک‌ها را نیز بررسی کنید. اگر این دیواره‌ها ترک خورده باشند، یعنی لاستیک‌ها بیش از حد فرسوده شده‌اند.

این ترک‌ها و تغییر رنگ با چشم غیر مسلح نیز قابل ملاحظه است. این ترک‌ها باد لاستیک شما را کاهش می‌دهند و به مرور، می‌تواند خسارات جبران ناپذیری برای شما ایجاد کند. فراموش نکنید که تعادل خودروی شما و امنیت سرنشینان تا حد زیادی به سلامت تایرها وابسته است.

۴. برآمدگی یا وجود تاول در دیواره لاستیک

از کجا بفهمم زمان تعویض لاستیک‌ های ماشین فرا رسیده است؟

اگر روی سطح تایر خودرو تاول یا برآمدگی خاصی دیدید، حتما آن را فورا عوض کنید. چون این لاستیک به زودی می‌ترکد و ممکن است در سرعت‌های زیاد، جان شما را تهدید کند. این برآمدگی‌ها در اثر ضعیف شدن دیواره لاستیک ایجاد می‌شود. این ضعف لاستیک در اثر نازک شدن دیواره رخ می‌دهد. نازک شدن دیواره لاستیک نیز از فرسودگی بیش از حد آن خبر می‌دهد.

۵. لرزش بیش از حد خودرو حین رانندگی

تحت هیچ شرایطی خودروی شما نباید حین رانندگی بلرزد. حین رانندگی در جاده‌های ناصاف این اتفاق تا حدی طبیعی است. اما اگر در مسیرهای صاف این لرزش رخ دهد و بیش از حد باشد، باید حتما تمام بخش‌های آن را بررسی کنید.

یکی از دلایلی که باعث لرزش خودروی شما می‌شود، فرسودگی تایرهاست. البته عوامل دیگری که مرتبط با تایرهاست می‌تواند باعث لرزش خودرو شود؛ مثل بالانس نبودن ۴ چرخ خودرو، خراب بودن کمک فنرها و… .

نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است این است که اگر خودرو می‌لرزید و متوجه شدید که مشکل از تایرها نیست، حتما تمام قسمت‌های خودرو را بررسی کنید. چون این مسئله بسیار مهم و حیاتی است و ممکن است امنیت شما و سرنشینان را به خطر اندازد.

تا اینجا با نشانه‌های لاستیک‌های فرسوده و زمان تعویض لاستیک آشنا شدیم. اگر بخواهیم طبق یک فرمول کلی عمل کنیم، معمولا لاستیک‌های خودرو هر ۲۰ هزار کیلومتر باید عوض شوند. اما بهتر است این نشانه‌ها را هر چند وقت یک بار بررسی کنید.

اما چه کنیم تا  عمر لاستیک‌های خودرو افزایش یابد؟ زمان عوض کردن تایرهای خودرو با نشانه‌هایی همراه است که به راننده هشدار می‌دهد تا لاستیک‌ها را عوض کند. اگر مایل هستید بدانید که چه کارهایی باعث افزایش عمر لاستیک‌های خودرو می‌شوند، مقاله چطوری عمر لاستیک‌ها را افزایش دهم؟ را مطالعه کنید. یدکی مارکت، دنیایی از اطلاعات محصولات مختلف است که می‌تواند زندگی را برای شما آسان‌تر کند. با مطالعه مقالات مختلف ما می‌توانید بی‌دغدغه‌تر زندگی کنید.

به کمک وبلاگ یدکی مارکت می‌توانید به تمامی سوالات خود پاسخ داده و بی‌دغدغه‌تر زندگی کنید. وب سایت ما شامل مقالات متنوع و تکمیلی از تمام زمینه‌های فنی‌ست که به شما کمک می‌کند وسایل خود را به تنهایی و به راحتی تعمیر کنید. به همین منظور به شما پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات یدک مارکت را نیز مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا