چطوری بفهمم لنت ها تموم شده، ۵ روش تشخیص آن

همه ما میدانیم که لنت ها وظیفه ترمز خودرو را به عهده دارند. به عبارت دیگر، لنت ها باعث توقف صفحه دیسک می شود. به همین دلیل به محض ترمز کردن، دیسک ها ثابت شده و چرخ های خودرو از حرکت می ایستند. اما اگر لنت ها تمام شده باشند، ترمز دیرتراتفاق افتاده و ممکن است در شرایط خاص، مشکلات و حوادث جبران ناپذیری را رقم بزنند.
به همین دلیل، یکی از مسائلی که هر راننده ای باید به آن توجه داشته باشد، سلامت لنت ها و تمام شدن آنهاست. تمام شدن لنت ها بهمرور زمان برای هر خودرویی اتفاق می افتد و این اصلا اتفاق عجیبی نیست. اما تمام شدن آن علائم مشخصی دارد که راننده با توجهبه آنها می تواند برای تعویض آنها به موقع اقدام کند.

برای اطلاع از عملکرد لنت های خودرو و علائم تمام شدن آنها، با این مقاله از یدکی مارکت همراه باشید. یدکی مارکت، دنیایی ازاطلاعات محصولات مختلف است که می تواند زندگی را برای شما آسان تر کند.

لنت خودرو چیست؟

چطوری بفهمم لنت ها تموم شده، ۵ روش تشخیص آن

لنت ترمز، بخشی از سیستم ترمز وسایل نقلیه است که از عوامل اصلی ترمز کردن ماشین به حساب می آید. وقتی راننده پدال ترمزخودرو را می فشارد، لنت ها به صفحه دیسک چسبیده و اصطکاک بالایی با آن ایجاد می کنند. در نتیجه دیسک از چرخش می ایستد وخودرو متوقف می شود.
نیرویی که لنت ها به کمک آن تایرها را از حرکت باز می دارند، تقریبا ۱۰ برابر بیشتر از نیروی موتور خودرو است. چون برای
توقف کامل یک خودرو به وزن یک تن )به عنوان مثال( که در حال حرکت با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت است، به قدرت و
توانی برابر با ۱۵۰ کیلووات احتیاج است.
شاید بپرسید این انرژی چگونه تخلیه می شود؟ حتما می دانید که اصطکاک همیشه به تولید گرما و حرارت منجر می شود. اصطکاک لنت با دیسک نیز باعث ایجاد حرارت بالایی می شود و این انرژی در قالب انرژی حرارتی دفع می گردد. این انرژی گاهی آنقدر زیاد است که حتی می تواند به ۱۱۳ تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد هم برسد.

بنابراین لنت، بخش مهمی از سیستم ترمز است که همواره از جان سرنشینان محافظت می کند. سطوح زبر و ناصاف، بیشترین اصطکاک را ایجاد می کنند. سطح لنت ها نیز زبر و خش دار است تا بتواند به خوبی دیسک را ثابت کند. اما به مرور زمان این پستی و بلندی های سطح لنت، صاف می شود. این امر کاملا طبیعی است. چرا که محال است شما یک مسیر را بدون ترمز سپری کنید و حداقل در زمان پارک خودرو چندین بار پدال ترمز را فشار می دهید. بنابراین عمر لنت ها بعد از مدتی تمام شده و باید تعویض شوند.
اما از کجا متوجه شویم که لنت ها احتیاج به تعویض دارند؟

علائم تمام شدن لنت ها

چطوری بفهمم لنت ها تموم شده، ۵ روش تشخیص آن

هیچ کس نمی تواند برای تعیین طول عمر لنت ها دقیق صحبت کند. اما برخی از کارشناسان می گویند که لنت ها را می تواند هر ۸۰ هزار کیلومتر یکبار تعویض کرد. اما این مقدار اصلا حتمی نیست و می تواند برای هر شخص، بر اساس نحوه رانندگی و ملاحظه او،متفاوت باشد.
از آنجا که این نشان از طرف کارشناسان با یقین بیان نمی شود، هر راننده موظف است لنت ها و سیستم ترمز خودروی خود را هرچند وقت یکبار آزمایش کند. تا متوجه شود خودرو به موقع متوقف می شود یا خیر. ترمز گیری و عملکرد لنت ها نشانه های مشخصی دارند. که از طریق آن به راننده اعلام می کنند که لنت ها تمام شده اند. این علائم را در ادامه با هم بررسی می کنیم.

صدای سوت لنت

صدای سوت لنت ها می تواند یکی از نشانه های تمام شدن لنت ها باشد. البته اگر از لنت های بی کیفیت نیز استفاده کنید، این سوت را تا چند وقت بعد از خرید لنت خواهید شنید. اما اگر این صدا در طولانی مدت از بین نرود و روی کیفیت ترمز گیری تاثیر بگذارد، بدین معناست که لنت شما تمام شده و یا در حال اتمام است.
می توانید برای بررسی لنت ها، می توانید چرخ ها را باز کرده و فاصله دیسک و لنت را اندازه گیری کنید. توجه داشته باشید که این اندازه باید از ۶ میلی متر بیشتر باشد.

شنیدن صدای خرخر حین ترمز

قطعه فلزی که بالای لنت ترمز قرار دارد می تواند شما را در تشخیص این مورد راهنمایی کند. وقتی صفحه یا گوشته لنت ترمز تمام شود، این فلز با روتور (دیسک) تماس برقرار کرده و صدای خرخر شنیده می شود. این صدا به این معناست که لنت ها کاملا تمام شده اند. اگر زودتر برای تعویض لنت اقدام نکنید، روتور خودرو در اثر تماس با این قطعه فلزی گود می شود و هزینه های بیشتری روی دست شما می گذارد.

انحراف یا کشیده شدن خودرو حین ترمز گیری

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که حین ترمز گیری، خودرو به یک سمت منحرف شده باشد. اگر این اتفاق را مشاهده کردید، حتما لنت های خود را بررسی کنید. این اتفاق عمدتا زمانی می افتد که هر چهار لنت با هم تعویض نشوند. در این شرایط، یک لنت نو و جدید است، اما سه لنت دیگر از تایرها قدیمی شده و تمام می شوند. در این صورت حین ترمز گیری، خودرو منحرف می شود. انحراف خودرو از مسیر می تواند به علت اعمال نیروی نابرابر به تایرها هم باشد. همچنین آسیب جلوبندی خودرو، کم شدن باد لاستیک ها (تایرها)، از بین رفتن آج لاستیک ها و… هم از دلایل منحرف شدن خودرو از مسیر مستقیم است.

لرزش پدال ترمز حین ترمز گیری

شاید این نشانه برای شما مشهودتر از دیگر علائم تمام شدن لنت ها باشد. در شرایطی که لنت ترمز تمام شده باشد، حین ترمز گیری پدال ترمز می لرزد. البته این لرزش گاهی ممکن است به دلیل ترمز ABS باشد. اما اگر خودروی شما مجهز به ترمز ABS نیست، این لرزش می تواند به تمام شدن لنت ها مربوط باشد. حتما در صورت مشاهده این علائم، کل سیستم ترمز خودرو، خصوصا لنت ها را بررسی کنید.

آزمایش لنت های ترمز

برای اینکه متوجه شوید لنت های خودروی شما نیاز به تعویض دارند یا خیر، باید با تمام ویژگی های خودروی خود آشنا شوید. اینکار را با یک سرچ ساده در اینترنت می توانید انجام دهید.
در قدم دوم، ضخامت لنت ها را بررسی کنید. اگر لنت ها ۸۰ درصد از حجم اولیه خود را از دست داده باشند، باید آنها را تعویض کنید. فراموش نکنید که تعلل در تعویض لنت های تمام شده، منجر به اتصال فلز بالای لنت به روتور شده و می تواند دیسک را گودکند. بنابراین همواره سعی کنید از وضعیت لنت ها و سیستم ترمز خودروی خود مطلع باشید.

به کمک وبلاگ یدکی مارکت می توانید به تمامی سوالات خود پاسخ داده و بی دغدغه تر زندگی کنید. وبلاگ وبسایت ما شامل مقالات متنوع و تکمیلی از تمام زمینه های فنی ست که به شما کمک می کند وسایل خود را به تنهایی و به راحتی تعمیر کنید. به همین منظور به شما پیشنهاد می کنیم دیگر مقالات یدک مارکت را نیز مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا