براق کردن لاستیک‌های خودرو با ارزان‌ترین روش‌ها

تمیزی و براق بودن لاستیک‌های خودروها یکی از مهمترین خصوصیات وسیله نقلیه برای رانندگان است. بسیاری از افراد حتی روی این ویژگی لاستیک‌های خودرو حساسیت بالایی دارند. علاوه بر زیبایی، این ویژگی می‌تواند بر سلامت تایرها نیز تاثیر بگذارد.

امروز در این مقاله از یدکی مارکت، می‌توانید با درست‌ترین نحوه تمیز کردن و براق کردن لاستیک‌های خودرو آشنا شوید. یدکی مارکت، دنیایی از اطلاعات محصولات مختلف است که می‌تواند زندگی را برای شما آسان‌تر کند.

چرا باید لاستیک‌ها را تمیز و براق کرد؟

نو و تمیز ماندن لاستیک

ظاهر لاستیک شما با کمی هزینه می‌تواند تغییر کند. اما اگر از این روش استفاده نکنید، برای نو کردن لاستیک‌های خودرو مجبور می‌شوید آنها را عوض کنید. طبیعتا این کار هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. پس بهتر است هر چند وقت یکبار لاستیک‌های خودروی خود را برق اندازید.

ممانعت از محو شدن لاستیک

پرتوهای فرا بنفش (UV) رنگ اصلی لاستیک را از بین می‌برند. در نتیجه سطح بیرونی لاستیک به مرور قهوه‌ای می‌شود. اگر چنین شرایطی برای مدت طولانی ادامه پیدا کند و به تایرها رسیدگی نشود، ترک خوردگی‌هایی در سطح بیرونی تایر پدیدار خواهد شد. اسپری لاستیک می‌تواند از لاستیک در برابر این اشعه حفاظت کرده و عمر آن را افزایش دهد.

حفاظت از لاستیک در برابر آلاینده‌های جاده‌ای

گرد و غبار و آهک موجود در سطح زمین که لاستیک روی آن حرکت می‌کند، به مرور آج‌های لاستیک شما را تخریب خواهد کرد. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید لاستیک را زود به زود عوض کرده و یا از اسپری لاستیک استفاده کنید.

احیای مجدد لاستیک

اسپری لاستیک چربی بالایی دارد. به همین دلیل از خشک شدن لاستیک‌ها جلوگیری می‌کند. اگر سطح تایرها برای مدت طولانی خشک بماند، ترک‌های زیادی در سطح آن ایجاد شده و احتمال پارگی آن افزایش می‌یابد.

همچنین با لاستیک‌های خشک و آسیب پذیر، عبور از موانع مختلف شهری نیز دشوارتر می‌شود. چون به محض اینکه لاستیک از روی یک شیء رد شود، ترک خورده و حتی ممکن است پنچر شود.

این اسپری‌ها کمک می‌کنند تا لاستیک خودرو همواره شیارهای اصلی خود را حفظ کند. در نتیجه مسطح و پهن نمی‌شود. این شیارها و آج‌ها به این هدف ایجاد شده‌اند تا اجسام نوک تیز و برجسته را در خود گرفته و مانع از پنچر شدن لاستیک شوند.

دیرتر آلوده شدن آن

این اسپری‌ها تا مدت‌ها می‌توانند لاستیک‌های شما را سیاه و براق نگه دارند. بنابراین لاستیک‌های شما همواره تمیز و سیاه به نظر آمده و سطح آن چرب و منعطف باقی می‌ماند.

چگونه لاستیک‌های خودروی خود را براق کنم؟

براق کردن لاستیک‌های خودرو با ارزان‌ترین روش‌ها

کفش‌های ماشین شما، لاستیک‌ها یا تایرهای آن هستند. طبیعتا انسان‌ها بعد از راه رفتن در خیابان‌ها و حضور در جامعه، با لکه‌ها و کثیفی‌های خاصی روی کفش‌هایشان مواجه می‌شوند. چنین شرایطی برای کفش‌های خودروها و وسایل نقلیه نیز اتفاق می‌افتد. البته این لکه‌ها برای کفش‌های خودرو گسترده‌تر و آلوده‌تر هستند. چون خودروها پا به جاهایی می‌گذارند که انسان عموما نمی‌تواند با پای خود از آنها عبور کند. بنابراین لاستیک‌های خودرو نیز باید همیشه تمیز و براق باشند.

بسیاری از کلکسیونرها و طرفداران صنعت خودرو، علاقه خاصی به براقیت و تمیزی لاستیک‌های خودرو خود دارند. آنها مایلند که لاستیک‌های خودرو درست مثل چراغ‌هایش، نظرها را به خود جلب کرده و براق باشد.

چندین محلول شیمیایی و اسپری مختلف برای تمیز و براق کردن لاستیک‌های خودرو در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. اما مهم‌ترین نکته قبل از استفاده از این محلول‌ها، تمیز بودن آنهاست. یعنی شما ابتدا باید تمام گرد و غبار و آلودگی‌های لاستیک را برطرف کرده و سپس به سراغ محلول‌های براق کننده لاستیک بروید.

ویژگی‌های یک اسپری لاستیک خوب

این اسپری‌ها عموما باید سریع خشک شوند. بنابراین بسیاری از مشکلات شما حل شده و دغدغه خشک شدن آن را ندارید. همچنین بعد از اسپری کردن این محلول‌ها به لاستیک، نیازی به استفاده از دستمال یا هر چیز دیگری برای تمیز کردن لاستیک نیست. یعنی این اسپری‌ها به تنهایی کار خود را انجام می‌دهند.

این اسپری‌ها فشار و حجم زیادی دارند. بنابراین با هر بار استفاده نباید کاهش وزن اسپری را احساس کنید. این ویژگی به مقرون به صرفه و پرکاربرد بودن این اسپری‌ها اشاره دارد. بنابراین با استفاده از آنها می‌توانید به جای هزینه‌های زیاد برای تعویض تایر، لاستیک‌های خود را به کمک اسپری‌های ارزانی که سریع تمام نمی‌شوند تمیز کنید.

معرفی بهترین اسپری‌های تمیز کننده تایر خودرو

این اسپری‌ها قابل حمل و سبک هستند. مواد داخلی آنها عموما از جنس فوم است و تنها باید روی لاستیک اسپری شوند. ساختار برخی از برندهای اسپری لاستیک کمی با فوم متفاوت است. اما عملکرد همه آنها یکسان است. برندهای مختلفی این اسپری‌ها را تولید می‌کنند. اما بهترین برندهای شناخته شده توسط کاربران، برندهای گتسان، فرمول وان، سوناکس و گانک است.

نحوه استفاده از اسپری‌های براق کننده لاستیک

برخی از افراد فکر می‌کنند پس از اسپری کردن این محلول‌های شیمیایی به لاستیک‌ها، باید آن را با یک پارچه یا دستمال پاک کنند. چنین کاری می‌تواند چربی موجود در داخل این اسپری‌ها را کاهش دهد. بنابراین سطح تایرها مجددا خشک شده و سریع‌تر هم آلوده خواهند شد.

پس از اسپری کردن این محلول‌ها به لاستیک، شما تنها باید منتظر بمانید تا کاملا خشک شوند. این محلول‌ها با وجود چرب بودنشان، بسیار سریع خشک می‌شوند. اما چه در زمانی که خیس هستند و چه بعد از خشک شدنشان، نیازی به استفاده از پارچه و… ندارند.

روش‌های خانگی و ارزان برای براق کردن لاستیک‌ها

براق کردن لاستیک‌های خودرو با ارزان‌ترین روش‌ها

این اسپری‌ها هزینه چندانی ندارند و با توجه به حجمشان، بسیار مقرون به صرفه هستند. اما گاهی ممکن است این هزینه برای برخی افراد سنگین باشد. به همین دلیل روش‌های خانگی‌ هم برای براق کردن لاستیک‌ها توصیه می‌شود.

همانطور در مطالب پیشین اشاره کردیم، اصلی‌ترین خصوصیت یک براق کننده تایر این است که سطح آن را به خوبی تمیز کرده و از خشک شدن آن جلوگیری کند. بنابراین می‌توانید از موادی که این خصوصیات را دارند در منزل استفاده کنید. در ادامه با برخی از این مواد آشنا می‌شویم:

  • نرم کننده‌های مو گزینه مناسبی برای براق کردن تایرها است. این مواد می‌توانند درخشندگی خاصی به لاستیک داده و سطح آن را منعطف کنند. اکثر افراد از این روش خانگی برای براق کردن لاستیک‌های خودروی خود استفاده می‌کنند.
  • سرکه نیز یکی از مواد طبیعی است که خاصیت ضدعفونی‌کننده دارد. استفاده از سرکه می‌تواند تمام نقاط و شیارهای لاستیک را به خوبی تمیز کرده و آن را براق و مشکی کند.
  • اگر مخلوطی از آب داغ، مایع ظرفشویی و سرکه را به لاستیک‌ها اسپری کنید، نتیجه مطلوبی دریافت خواهید کرد. تنها نکته مهم این است که میزان مایع ظرف شویی باید اندازه باشد. چرا که حجم بالای آن باعث تولید کف می‌شود.
  • روغن زیتون یکی از روغن‌های بسیار عالی برای تمیز و براق کردن لاستیک‌هاست. این روغن به خوبی از خشک شدن سطح لاستیک جلوگیری کرده و خاک تمام نقاط آن را از بین می‌برد.
  • اکثر افراد برای تمیز کردن سطح داخلی اتاق خودرو و لاستیک‌ها، خمیر دندان را گزینه مناسبی می‌دانند. خمیر دندان هم می‌تواند به عنوان یک پاک کننده درجه یک، تمامی لکه‌ها و کثیفی‌های سطح داشبورد، لاستیک‌ها، فرمان و… را از بین ببرد.

به کمک وبلاگ یدکی مارکت می‌توانید به تمامی سوالات خود پاسخ داده و بی‌دغدغه‌تر زندگی کنید. وبلاگ وبسایت ما شامل مقالات متنوع و تکمیلی از تمام زمینه‌های فنی‌ست که به شما کمک می‌کند وسایل خود را به تنهایی و به راحتی تعمیر کنید. به همین منظور به شما پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات یدک مارکت را نیز مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا