دلایل و علایم خرابی استپر موتور ماشین چیست ؟

قطعات زیادی در یک خودروی درون سوز انژکتوری کار می‌کنند. تلاش این قطعات نیز ارائه بهترین خروجی به راننده و سرنشینان است. هر کدام از این قطعات ضروری هستند و اگر خراب شوند، آسیب‌های مالی و جانی زیادی به سرنشینان و صاحب خودرو وارد می‌کنند. یکی از این قطعاتی که اهمیت زیادی در خودرو دارد، استپر موتور است. خراب شدن استپر می‌تواند بر عملکرد موتور تاثیرات منفی داشته باشد. در این صورت، تولید آلاینده از جانب خودرو افزایش می‌یابد.

برای اطلاع از نقش و اهمیت استپر موتور خودرو، با این مقاله از یدکی مارکت همراه باشید. یدکی مارکت، دنیایی از اطلاعات محصولات مختلف است که می‌تواند زندگی را برای شما آسان‌تر کند.

استپر موتور خودرو چیست؟

دلایل و علایم خرابی استپر موتور ماشین چیست ؟

استپر موتور یکی از قطعات اصلی خودرو است که به سیستم تولید گشتاور یا موتور مربوط می‌شود. بیشتر خودروها به این سیستم مجهز هستند. استپر موتور تحت فرمان یونیت موتور بوده و با کسب دستور از این قسمت فعالیت می‌کند. سنسورهای دیگر، مسئول ارائه اطلاعات به یونیت موتور هستند. این اطلاعات در قالب یک فرمان به استپر می‌رسد. در واقع، استپر موتور نقش یک عملگر را دارد.

عملکرد استپر ماشین باعث می‌شود مقدار هوای ورودی موتور در چرخش آرام تنظیم شود. منظور از چرخش آرام، هنگامی است که راننده پدال گاز را فشار نمی‌دهد. فشرده نشدن پدال گاز در زمان استارت خودرو، حین گرم شدن ماشین و پشت چراغ قرمز یا ترافیک‌های سنگین یا تعویض دنده اتفاق می‌افتد. چنانچه در این شرایط، استپر به درستی عمل نکند، خودرو در این موقعیت‌ها دائما خاموش شده و حتی می‌تواند باعث ایجاد حوادث مختلف شود.

مثلا فرض کنید که یک راننده در سرعت بالا می‌خواهد دنده خودرو را عوض کند. او ابتدا پای خود را از روی پدال برداشته و سپس دنده را عوض می‌کند. اگر در فاصله زمانی که دنده خلاص است و پای راننده روی پدال گاز نیست، خودرو خاموش شود، ترمز خودرو تضعیف شده و حوادث جبران ناپذیری اتفاق خواهد افتاد.

استپر موتور در مواقع دیگری هم می‌تواند باعث بروز حادثه شود. پیامد این اتفاقات، افزایش آلاینده‌های هوا و مصرف سوخت خودرو است. استپر فقط در دورهای آرام موتور و شرایطی که پدال گاز فشرده نمی‌شود کار می‌کند. در شرایط دیگر، این قسمت وظیفه‌ای ندارد. به همین دلیل در بسیاری از منابع آن را به عنوان موتور مرحله‌ای دو آرام می‌شناسند.

آیا تمام خودروها به استپر موتور مجهزند؟

برخی از مدل‌های خودروها، مثل برخی از مدل‌های رنو، به استپر موتور مجهز نیستند. این خودروها به جای این قطعه، موتور دریچه گازی دارند. در این شرایط، خودرو به کمک مکانیزمی متفاوت از عملکرد استپر کار می‌کند. عموما خودروهایی که گیربکس دستی دارند، دارای استپر نیز هستند. اما خودروهایی که گیربکسشان اتوماتیک است، از این قطعه بهره‌مند نیستند.

استپرها باعث می‌شوند تا هوای وارد شده به موتور در دورهای آرام تنظیم شود. این کار به واسه یک موتور برقی حساس و پیچیده انجام می‌شود. یک قطعه‌ای در داخل استپر موتور وجود دارد که با یونیت موتور تحریک می‌شود. سپس مسیری به طول ۸ میلی‌متر را به صورت یک مسیر رفت و برگشتی طی می‌کند. ظرافت و حساسیت کر این قطعه زمانی مشخص می‌شود که این ۸ میلی‌متر به ۴۰۰ پله تقسیم شده است. یونیت موتور بر اساس شرایط مختلف می‌تواند یک تا ۴۰۰ پله را طی کند تا در بهترین وضعیت خود قرار گیرد. در این وضعیت، عملکرد موتور پایدار خواهد شد.

چطور بفهمم استپر موتور خراب شده است؟

دلایل و علایم خرابی استپر موتور ماشین چیست ؟

استپر از خاموش شدن خودرو در دورهای آرام و پایین خودرو جلوگیری می‌کند. سرعت موتور در این دورها به کمک استپر تنظیم می‌شود. بنابراین خرابی استپر باعث می‌شود تا خودروی شما در دورهای آرام مکررا خاموش شود. در این شرایط، وضعیت موتور در این دورها پایدار نیست و دائما تغییر می‌کند. تشخیص خرابی این قطعه از سیستم خودرو به کمک موارد زیر انجام می‌شود:

 • افزایش دور موتور بلافاصله بعد از روشن شدن موتور
 • کاهش دور موتور در شرایطی که نیروی اضافی به موتور تحمیل می‌شود؛ مثل روشن بودن کولر
 • خاموش شدن خودرو به محض رها کردن پدال گاز
 • پایدار نبودن موتور حین درجا کار کردن آن
 • گاز خوردن بی مورد خودرو بعد از روشن شدن موتور
 • افزایش دما و افزایش دور موتور به صورت همزمان

همه این نشانه‌ها به عملکرد استپر مربوط می‌شود. اگر دریچه استپر به  درستی باز و بسته نشود، هوای ورودی به موتور دچار اختلال شده و این اتفاقات برای خودرو می‌افتد. این عوامل معمولا بر اثر اتفاقات زیر رخ می‌دهد:

 • نارسایی برق به استپر خودرو
 • کثیفی یا زنگ زدگی استپر
 • وجود اختلال در سوزن استپر
 • کیفیت پایین استپر و نامعتبر و فیک بودن آن
 • وجود مشکل در نرم افزار ECU و باگ آن
 • عدم مکث حین استارت زنی و استارت زدن بدون مکث (راننده باید برای استارت زدن، سوییچ را باز کرده و کمی مکث کند تا سیستم آماده شده و سپس استارت بزند).

توجه بیش از حد به تمیزی استپر و تمیز کردن زود به زود آن (شما باید استپر را هر چند وقت یکبار تمیز کنید تا دچار جرم گرفتگی نشوند. چرا که جرم گرفتگی خود باعث خرابی آن می‌شود. اما بیش از حد شستن آن نیز می‌تواند عاملی برای خرابی‌اش باشد).

وظایف استپر در خودرو

 • هنگام سرد بودن موتور، حکم یک ساسات را دارد. یعنی وقتی موتور سرد باشد، سوزن این قطعه تنظیم شده و خودرو با استارت اول، روشن می‌شود.
 • استپر دور موتور را به وقت گرفتن بار اضافی تنظیم می‌کند؛ مثل زمانی که کولر روشن است و فشار مضاعفی به کولر وارد می‌شود.
 • استپر تنظیم هوا و سوخت در دور پایین موتور است. دورهای پایین خودرو عموما ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ دور موتور در دقیقه می‌باشد. وقتی خودرو در حال پارک شدن باشد، موتور خودرو نرمال و درجا کار کرده و هوای ورودی به موتور و سوخت به واسطه استپر تنظیم می‌شود.

به کمک وبلاگ یدکی مارکت می‌توانید به تمامی سوالات خود پاسخ داده و بی‌دغدغه‌تر زندگی کنید. وبلاگ وبسایت ما شامل مقالات متنوع و تکمیلی از تمام زمینه‌های فنی‌ست که به شما کمک می‌کند وسایل خود را به تنهایی و به راحتی تعمیر کنید. به همین منظور به شما پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات یدک مارکت را نیز مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا